Themes - Twenty Twenty-Three - en to id translation catalogue (20 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
id: Twenty Twenty-Three dirancang untuk memanfaatkan alat desain baru yang diperkenalkan dalam WordPress 6.1. Dengan dasar yang bersih dan kosong sebagai titik awal, tema default ini mencakup sepuluh variasi gaya yang beragam yang dibuat oleh anggota komunitas WordPress. Baik Anda ingin membangun situs web yang kompleks atau sangat sederhana, Anda dapat melakukannya dengan cepat dan intuitif melalui gaya yang disertakan atau menyelami pembuatan dan kustomisasi penuh sendiri.

[ctx: Color name]
en: Secondary
id: Sekunder

[ctx: Color name]
en: Tertiary
id: Tersier

[ctx: Font family name]
en: System Font
id: Font Sistem

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga dipersembahkan oleh %s

[ctx: Color name]
en: Primary
id: Primer

[ctx: Custom template name]
en: Blank
id: Kosong

[ctx: Template part name]
en: Comments
id: Komentar

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
id: Blog (Alternatif)

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
id: Meta Artikel

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
id: Diterbitkan

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
id: oleh

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
id: dalam

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang cocok dengan istilah pencarian Anda. Silakan coba lagi dengan kata kunci yang berbeda.

en: Search
id: Cari

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
id: Cari...

[ctx: label]
en: Search
id: Cari

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
id: Halaman ini tidak dapat ditemukan.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
id: https://id.wordpress.org
