Themes - Astra - en to id translation catalogue (499 entries)

en: Published
id: Diterbitkan

en: More design options
id: Lebih banyak pilihan desain

en: Sidebar color options
id: Pilihan warna sidebar

en: Payments
id: Pembayaran

en: Sale!
id: Diskon!

en: Design 2
id: Desain 2

en: Design 1
id: Desain 1

en: Enable Breadcrumb
id: Aktifkan Breadcrumb

en: Currency Symbol
id: Simbol Mata Uang

en: Continue Shopping
id: Lanjut Belanja

en: Currency Name
id: Nama Mata Uang

en: Accent
id: Aksen

en: Comfort
id: Nyaman

en: Compact
id: Praktis

en: Disable Header
id: Nonaktifkan Header

en: H6 Font
id: Jenis Huruf H6

en: H5 Font
id: Jenis Huruf H5

en: H4 Font
id: Jenis Huruf H4

en: H3 Font
id: Jenis Huruf H3

en: Text / Icon
id: Teks / Ikon

[ctx: Color name]
en: Theme Color 9
id: Warna Tema 9

[ctx: Color name]
en: Theme Color 8
id: Warna Tema 8

[ctx: Color name]
en: Theme Color 7
id: Warna Tema 7

[ctx: Color name]
en: Theme Color 6
id: Warna Tema 6

[ctx: Color name]
en: Theme Color 5
id: Warna Tema 5

[ctx: Color name]
en: Theme Color 4
id: Warna Tema 4

[ctx: Color name]
en: Theme Color 3
id: Warna Tema 3

[ctx: Color name]
en: Theme Color 2
id: Warna Tema 2

[ctx: Color name]
en: Theme Color 1
id: Warna Tema 1

en: Presets
id: Preset

en: Repeat
id: Ulangi

en: Submenu Animation
id: Animasi Submenu

en: Shopping Cart
id: Keranjang Belanja

en: Title Alignment
id: Perataan Judul

en: Excerpt Word Count
id: Jumlah Kata Kutipan

en: Categories
id: Kategori

en: Tags
id: Tag

en: Date
id: Tanggal

en: Random
id: Acak

en: Comment Counts
id: Jumlah Komentar

en: Order
id: Urutan

en: Descending
id: Menurun

en: Section Title
id: Judul Bagian

en: Total Number of Related Posts
id: Jumlah Total Artikel Terkait

en: Title & Post Meta
id: Judul & Meta Artikel

en: Section Background
id: Latar Belakang Bagian

en: Related Posts
id: Artikel Terkait

en: Related Posts by
id: Artikel Terkait oleh

en: Post Order
id: Urutan Artikel

en: Posts Structure
id: Struktur Artikel

en: Posts Query
id: Kueri Artikel

en: Order by
id: Urut berdasarkan

en: Enable Post Excerpt
id: Aktifkan Kutipan Artikel

en: Off-Canvas Menu
id: Menu Off-Canvas

en: Woo Cart Icon Color
id: Warna Ikon Keranjang Woo

en: Search for:
id: Cari untuk:

en: Account Menu Color
id: Warna Menu Akun

en: HTML Color
id: Warna HTML

en: Submenu Color
id: Warna Submenu

en: Hover / Active
id: Hover / Aktif

en: Content Colors
id: Warna Konten

en: After
id: Setelah

en: Social Color
id: Warna Sosial

en: Icon Radius
id: Radius Ikon

en: Label Color
id: Warna Label

en: Cart Button
id: Tombol Keranjang

en: Profile Text Color
id: Warna Teks Profil

en: Checkout Button
id: Tombol Checkout

en: Disable Footer
id: Nonaktifkan Footer

en: Toggle Color
id: Beralih Warna

en: Text / Link
id: Teks / Tautan

en: Search Color
id: Cari Warna

en: Inside
id: Di dalam

en: Link / Text
id: Tautan / Teks

en: Text / Placeholder
id: Teks / Placeholder

en: Title Font Size
id: Ukuran Font Judul

en: Button Background
id: Latar Belakang Tombol

en: Content Font
id: Font Konten

en: Disable Mobile Header
id: Nonaktifkan Header Ponsel

en: Disable Below Header
id: Nonaktifkan Di Bawah Header

en: Disable Above Header
id: Nonaktifkan Di Atas Header

en: Menu Font
id: Font Menu

en: Menu Font Size
id: Ukuran Font Menu

en: Tagline Font
id: Font Tagline

en: Tagline Font Size
id: Ukuran Font Tagline

en: Text Font
id: Font Teks

en: Title Font
id: Font Judul

en: Post Title Font
id: Font Judul Artikel

en: Menu Color
id: Warna Menu

en: Widget Color
id: Warna Widget

en: Account
id: Akun

en: Active
id: Aktif

en: Click to edit this element.
id: Klik untuk menyunting elemen ini.

note: translators: %s: icon term
en: Primary %s
id: %s Utama

note: translators: %s: icon term
en: Above %s
id: Di atas %s

note: translators: %s: icon term
en: Below %s
id: Di bawah %s

en: Click to edit this Row.
id: Klik untuk menyunting Baris ini.

en: Account icon link
id: Tautan ikon akun

en: Account Woo Navigation
id: Navigasi Akun Woo

en: You don't have the access
id: Anda tidak memiliki akses

en: Last Row, Previous Columns 50/50 - 100
id: Baris Terakhir, Kolom Sebelumnya 50/50 - 100

en: Woo Cart
id: Keranjang Woo

en: EDD Cart
id: Keranjang EDD

en: Log In
id: Masuk

en: My Account
id: Akun Saya

note: translators: %s Index
en: Button %s
id: Tombol %s

note: translators: 1: index
en: Social Icons
id: Ikon Sosial

note: translators: 1: index
en: Social Icons %s
id: Ikon Sosial %s

en: Show Label
id: Tampilkan Label

en: Icon Spacing
id: Spasi Ikon

en: Icon Size
id: Ukuran Ikon

en: Official
id: Resmi

en: Icon Color
id: Warna Ikon

en: Content Color
id: Warna Konten

en: Column
id: Kolom

en: Height
id: Tinggi

en: Vertical Alignment
id: Perataan Vertikal

en: Middle
id: Tengah

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Display Cart Title
id: Tampilkan Judul Keranjang

en: Icons
id: Ikon

en: Full-Screen
id: Layar-Penuh

en: Content Alignment
id: Perataan Konten

en: WooCommerce Cart
id: Keranjang WooCommerce

en: Logged In View
id: Tampilan Masuk

en: Account URL
id: URL Akun

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Top Offset
id: Offset Atas

en: Above Footer
id: Di Atas Footer

en: Above Header
id: Di Atas Header

en: Add widgets here:
id: Tambah widget di sini:

en: Secondary Menu
id: Menu Sekunder

en: Insert HTML text here.
id: Tambahkan teks HTML di sini.

en: Below Footer
id: Di Bawah Footer

en: Below Header
id: Di Bawah Header

en: Preview
id: Pratinjau

en: Primary Footer
id: Footer Utama

en: Toggle Button
id: Tombol Beralih

en: Color Type
id: Tipe Warna

en: Divider
id: Pemisah

en: Display Cart Total
id: Tampilkan Total Keranjang

en: Footer Builder
id: Pembuat Footer

en: Header Builder
id: Pembuat Header

en: Header Cart Icon
id: Ikon Keranjang Header

en: Header Types
id: Tipe Header

en: Logged Out View
id: Tampilan Logout

en: Background Overlay
id: Pelapis Latar

en: Configure Menu from Here.
id: Konfigurasikan Menu dari Sini.

en: Close Icon Color
id: Warna Tutup Ikon

en: The Image option cannot be sortable if the Product Style is selected to the List Style
id: Pilihan Gambar tidak dapat diurutkan jika Gaya Produk dipilih ke Gaya Daftar

en: Profile Type
id: Tipe Profil

en: Search icon link
id: Tautan cari ikon

en: Customize Transparent Header.
id: Atur Header Transparan

[ctx: product categories]
note: translators: 1: number of products
en: %1$s Product | %1$s Products
id[0]: %1$s Produk
id[1]: %1$s Produk

en: Enable Cross-sells
id: Aktifkan Penjualan Silang

en: See Library &#187;
id: Lihat Pustaka &#187;

en: Details &#187;
id: Detail &#187;

en: Letter Spacing
id: Jarak Huruf

en: Astra WordPress Theme
id: Tema WordPress Astra

en: WordPress Nonce not validated.
id: WordPress Nonce tidak divalidasi.

note: translators: %d: Minutes interval
en: Every %d Minutes
id: Setiap %d Menit

en: Customize Button Style.
id: Sesuaikan Gaya Tombol.

en: Alignment
id: Perataan

en: Separator
id: Pemisah

en: Position
id: Posisi

en: Size
id: Ukuran

en: Archive Title
id: Judul Arsip

en: Hover Color
id: Warna Hover

en: Colors
id: Warna

en: Color
id: Warna

en: Title Color
id: Warna Judul

en: Heading 1
id: Judul 1

en: Heading 2
id: Judul 2

en: Post Content
id: Konten Artikel

en: Custom Width
id: Lebar Khusus

en: Width
id: Lebar

en: Structure
id: Struktur

en: Text
id: Teks

en: Mobile Menu
id: Menu Ponsel

en: Menu Label
id: Label Menu

en: The parent menu should have a # link for the submenu to open on a link.
id: Menu induk harus memiliki tautan # agar submenu dapat dibuka pada tautan.

en: Browse:
id: Telusuri:

en: Archives
id: Arsip

note: Translators: %s is the page number.
en: Comment Page %s
id: Halaman Komentar %s

note: Translators: Minute archive title. %s is the minute time format.
en: Minute %s
id: Menit %s

en: Before Title
id: Sebelum Judul

en: Center
id: Tengah

en: 404 Not Found
id: 404 Tidak Ditemukan

note: Translators: Weekly archive title. %s is the week date format.
en: Week %s
id: Minggu ke-%s

[ctx: breadcrumbs aria label]
en: Breadcrumbs
id: Breadcrumb

en: Breadcrumb Source
id: Sumber Breadcrumb

en: Breadcrumb Overview
id: Ikhtisar Breadcrumb

note: Translators: %s is the page number.
en: Page %s
id: Laman %s

en: All Pages, All Posts, All Attachments
id: Semua Halaman, Semua Artikel, Semua Lampiran

note: Translators: %s is the search query.
en: Search results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

en: Disable on Blog page?
id: Nonaktifkan di halaman Blog?

en: Disable on Latest Posts Page?
id: Nonaktifkan di Halaman Artikel Terbaru?

en: Activating
id: Mengaktifkan

en: Deactivating
id: Menonaktifkan

en: Activate
id: Aktifkan

en: Deactivate
id: Nonaktifkan

en: Plugin Successfully Deactivated
id: Plugin Berhasil Dinonaktifkan

en: Primary Header Button
id: Tombol Header Utama

en: Button Style
id: Gaya Tombol

en: Button Link
id: Tautan Tombol

en: Button Text
id: Teks Tombol

en: Border Color
id: Warna Tepi

en: Border Size
id: Ukuran Tepi

en: Transparent Header Button
id: Tombol Tajuk Transparan

en: Header Button
id: Tombol Tajuk

en: Theme Button
id: Tombol Tema

en: Link / Text Color
id: Warna Tautan / Teks

en: Enable on Complete Website
id: Aktifkan pada Situsweb Komplit

en: Enabled
id: Aktifkan

en: Disable on Pages?
id: Nonaktifkan di Laman?

en: Enable On
id: Aktifkan Pada

en: Disable on WooCommerce Product Pages?
id: Nonaktifkan pada Halaman Produk WooCommerce?

en: Mobile
id: Ponsel

en: Desktop + Mobile
id: Desktop + Seluler

en: Disable on Posts?
id: Nonaktifkan di Artikel?

en: Archive Content Width
id: Lebar Konten Arsip

en: Variable Product Button Text
id: Teks Tombol Produk Variabel

note: translators: %s Index
en: Button
id: Tombol

en: Variable Product Button
id: Tombol Produk Variabel

en: Cart Button Text
id: Tombol Teks Keranjang Belanja

en: Image
id: Gambar

en: Product Structure
id: Struktur Produk

en: Archive Columns
id: Kolom Arsip

en: Product Archive
id: Arsip Produk

en: EDD Single Product Sidebar
id: Bilah Sisi Produk Tunggal EDD

en: Easy Digital Downloads Sidebar
id: Bilah Sisi Easy Digital Downloads

en: View Details
id: Lihat Rincian

en: Options
id: Pilihan

en: Disable Product Navigation
id: Nonaktifkan Navigasi Produk

en: This sidebar will be used on EDD Single Product page.
id: Sidebar ini akan digunakan pada halaman Produk Tunggal EDD.

en: 900 Italic
id: Italik 900

en: 800 Italic
id: Italik 800

en: 700 Italic
id: Italik 700

en: 600 Italic
id: Italik 600

en: 500 Italic
id: Italik 500

en: 400 Italic
id: Italik 400

en: 300 Italic
id: Italik 300

en: 200 Italic
id: Italik 200

en: 100 Italic
id: Italik 100

note: Translators: %s is the theme name.
en: %s Settings
id: Pengaturan %s

en: Fade
id: Memudar

en: Slide Up
id: Geser Naik

en: Slide Down
id: Geser Turun

en: Nav Menu
id: Menu Nav

en: Left
id: Kiri

en: Bottom
id: Bawah

en: Right
id: Kanan

en: Top
id: Atas

en: Underline
id: Garis Bawah

note: Translators: Author Name.
en: View all posts by %1$s
id: Lihat seluruh tulisan oleh %1$s

en: Typography Overview
id: Ikhtisar Tipografi

en: Sidebar Overview
id: Ikhtisar Bilah Sisi

en: Footer Bar Overview
id: Ikhtisar Bilah Kaki

en: Primary Header Overview
id: Ikhtisar Tajuk Utama

en: Site Identity Overview
id: Ikhtisar Identitas Situs

en: Container Overview
id: Ikhtisar Kontainer

en: Site Layout Overview
id: Ikhtisar Tata Letak Situs

en: Colors & Background Overview
id: Ikhtisar Warna & Latar Belakang

en: Helpful Information
id: Informasi Bermanfaat

en: Link
id: Tautan

en: Dropdown Target
id: Target Jatuh-turun

en: Icon
id: Ikon

en: Different Logo For Retina Devices?
id: Logo Berbeda Untuk Perangkat Retina?

en: Toggle Button Color
id: Ganti Warna Tombol

en: Toggle Button Style
id: Ganti Gaya Tombol

en: Header Layout
id: Tata Letak Tajuk

en: Menu Breakpoint
id: Titik Ubah Menu

en: Site Identity
id: Identitas Situs

en: Mobile Header
id: Tajuk Ponsel

en: Border Radius
id: Radius Tepi

en: Fill
id: Isi

en: Mobile Logo (optional)
id: Logo Ponsel (pilihan)

en: Different Logo For Mobile Devices?
id: Logo Berbeda Untuk Perangkat Seluler?

en: Outline
id: Ikhtisar

en: Last Item in Menu
id: Item Terakhir di Menu

en: Auto
id: Otomatis

en: Supercharge your LearnDash website with amazing design features.
id: Perkuat situs LearnDash Anda dengan fitur desain yang menarik.

en: Differentiate Rows
id: Bedakan Baris

en: Course Content Table
id: Tabel Konten Kursus

en: Scroll
id: Gulir

en: Cover
id: Sampul

en: Background
id: Latar

en: Display Serial Number
id: Tampilkan Nomor Seri

en: Theme Color
id: Warna Tema

en: More Options Available in Astra Pro!
id: Opsi Lainnya Tersedia di Astra Pro!

en: Plugin Successfully Activated
id: Plugin Berhasil Diaktifkan

en: No plugin specified
id: Tidak ada plugin yang ditentukan

en: White Label
id: Label Putih

en: Site Layouts
id: Tata Letak Situs

en: Make your header layouts look more appealing and sexy!
id: Jadikan tata letak header Anda terlihat lebih menarik dan seksi!

en: Transparent Header
id: Header Transparan

en: Spacing
id: Spasi

en: Sticky Header
id: Tajuk Lekat

en: Learn More
id: Pelajari Lebih Lanjut

en: Add content conditionally in the various hook areas of the theme.
id: Tambahkan konten berdasarkan kondisi ke berbagai area kait tema.

en: Activating Importer Plugin
id: Mengaktifkan Plugin Pengimpor

en: Custom Layouts
id: Tata Letak Khusus

en: Scroll To Top
id: Gulir Ke Atas

en: Page Headers
id: Header Laman

en: Footer Settings
id: Pengaturan Footer

en: Header Sections
id: Bagian Header

en: Default System Font
id: Font Sistem Standar

en: Course Columns
id: Kolom Kursus

en: Membership Columns
id: Kolom Keanggotaan

en: Shop Archive Content Width
id: Lebar Konten Arsip Toko

en: Review Text is required.
id: Teks Ulasan harus diisi.

en: Review Text
id: Teks Ulasan

en: Review Title is required.
id: Judul Ulasan harus diisi.

en: Review Title
id: Judul Ulasan

en: Write a Review
id: Tulis Ulasan

en: Thank you for your review!
id: Terima kasih atas ulasan Anda!

note: translators: 1 Author Name.
en: By: %s
id: Oleh: %s

en: What Others Have Said
id: Apa Kata Orang Lain

en: Leave Review
id: Tulis Ulasan

en: Sidebar width will apply only when one of the above sidebar is set.
id: Lebar bilah sisi akan diterapkan hanya jika salah satu bilah sisi diatas sudah dipasang.

en: Cart Page
id: Halaman Keranjang

en: Settings
id: Pengaturan

en: Inline Logo & Site Title
id: Logo & Judul Situs di Barisan

en: Availability:
id: Ketersediaan:

en: Short Description
id: Deskripsi Singkat

en: Price
id: Harga

en: Shop Columns
id: Kolom Toko

en: Single Product
id: Produk Tunggal

en: Shop
id: Toko

en: General
id: Umum

en: Title
id: Judul

en: Primary Header
id: Tajuk Utama

en: Cart
id: Keranjang

en: Products Per Page
id: Produk Per Halaman

en: Add To Cart
id: Tambah Ke Keranjang

en: Disable Breadcrumb
id: Nonaktifkan Breadcrumb

en: Ratings
id: Penilaian

en: Out of stock
id: Tidak ada stok

en: View your shopping cart
id: Lihat keranjang belanja Anda

en: Product Sidebar
id: Bilah Sisi Produk

en: WooCommerce Sidebar
id: Bilah Sisi WooCommerce

en: This sidebar will be used on Single Product page.
id: Sidebar ini akan digunakan pada halaman Produk Tunggal.

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
id: Sidebar ini akan digunakan pada halaman Arsip Produk, Keranjang, Checkout dan Akun Saya.

en: This page doesn't seem to exist.
id: Halaman ini sepertinya tidak ada.

en: Home
id: Beranda

en: Logo Width
id: Lebar Logo

en: Retina Logo
id: Logo Retina

en: Disable Featured Image
id: Nonaktifkan Gambar Unggulan

en: Paragraph Margin Bottom
id: Margin Bawah Paragraf

en: Featured Image
id: Gambar Unggulan

en: Disable Footer Widgets
id: Nonaktifkan Widget Footer

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
id: Lanjutkan membaca %s

en: Footer Widget Area 4
id: Area Widget Footer 4

en: Footer Widget Area 3
id: Area Widget Footer 3

en: Footer Widget Area 2
id: Area Widget Footer 2

en: Footer Widget Area 1
id: Area Widget Footer 1

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Click here to assign a widget for this area.
id: Klik disini untuk menetapkan widget di area ini.

en: Full Width / Stretched
id: Lebar Penuh / Membentang

en: Layout 4
id: Tata Letak 4

en: Base Typography
id: Tipografi Dasar

en: Base Colors
id: Warna Dasar

note: translators: 1: Post type label
en: Previous %s
id: %s Sebelumnya

en: Link Color
id: Warna Tautan

en: Full Width / Contained
id: Lebar Penuh / Tertampung

en: Footer Bar Section 2
id: Seksi 2 Bilah Kaki

en: Footer Bar Section 1
id: Seksi 1 Bilah Kaki

en: Footer Bar Layout 2
id: Tata Letak 2 Bilah Kaki

en: Footer Bar Layout 1
id: Tata Letak 1 Bilah Kaki

en: Footer Bar
id: Bilah Kaki

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Default Layout
id: Tata Letak Bawaan

note: translators: 1: Post type label
en: Next %s
id: Selanjutnya %s

en: Customizer Setting
id: Pengaturan Customizer

en: Headings
id: Judul

en: Ultra-Bold 900
id: Ultra-Tegas 900

en: Thin 100
id: Tipis 100

en: Light 300
id: Ringan 300

en: Extra-Light 200
id: Ekstra-Ringan 200

en: Extra-Bold 800
id: Ekstra-Tegas 800

en: Bold 700
id: Tegas 700

en: Main Sidebar
id: Bilah Sisi Utama

en: Site Title
id: Judul Situs

en: Line Height
id: Tinggi Baris

en: Lowercase
id: Huruf kecil

en: Text Transform
id: Transformasi Teks

en: Font Size
id: Ukuran Font

en: Sidebar Width
id: Lebar Bilah Sisi

en: Stack
id: Susun

en: Inline
id: Di Barisan

en: Bottom Border Color
id: Warna Batas Bawah

en: Right Sidebar
id: Bilah Sisi Kanan

en: Left Sidebar
id: Bilah Sisi Kiri

en: No Sidebar
id: Tanpa Bilah Sisi

en: Bottom Border Size
id: Ukuran Batas Bawah

en: Text / HTML
id: Teks / HTML

en: Logo Right
id: Logo Kanan

en: Logo Center
id: Logo Tengah

en: Logo Left
id: Logo Kiri

en: Content Width
id: Lebar Konten

en: Section 2 Custom Text
id: Teks Kustom Seksi 2

en: Section 1 Custom Text
id: Teks Kustom Seksi 1

en: Content Boxed
id: Konten Dikemas

en: Content Layout
id: Tata Letak Konten

en: Full Content
id: Konten Penuh

en: Full Width
id: Lebar Penuh

en: None
id: Tidak Ada

en: Author
id: Penulis

en: Category
id: Kategori

en: Comments
id: Komentar

en: Buttons
id: Tombol

en: Content
id: Konten

en: Colors & Background
id: Warna & Latar Belakang

en: Sidebar
id: Bilah Sisi

en: Blog / Archive
id: Blog / Arsip

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Sepertinya kami tidak dapat menemukan apa yang Anda cari. Mungkin dengan pencarian dapat membantu.

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Layout
id: Tata Letak

en: % Comments
id: % Komentar

en: 1 Comment
id: 1 Komentar

en: Pages:
id: Halaman:

en: Comment navigation
id: Navigasi komentar

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Post Comment &raquo;
id: Kirim Komentar &raquo;

en: Cancel Reply
id: Batalkan Balasan

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda menunggu moderasi.

en: Reply
id: Balas

en: Start typing and press enter to search
id: Mulai mengetik dan tekan enter untuk mencari

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang cocok pencarian Anda. Silahkan coba lagi dengan kata kunci yang berbeda.

en: Nothing Found
id: Tidak Menemukan Apapun

en: It looks like the link pointing here was faulty. Maybe try searching?
id: Sepertinya tautan yang menuju kesini rusak. Bagaimana kalau mencoba pencarian?

en: Contact Us
id: Hubungi Kami

en: After Comments
id: Setelah Komentar

en: Before Comments
id: Sebelum Komentar

en: After Sidebar
id: Setelah Bilah Sisi

en: Before Sidebar
id: Sebelum Bilah Sisi

en: After Content
id: Setelah Konten

en: Before Content
id: Sebelum Konten

en: After Page
id: Setelah Halaman

en: Before Page
id: Sebelum Halaman

en: Read More &raquo;
id: Selengkapnya &raquo;

en: Primary Menu
id: Menu Utama

en: Comments Navigation
id: Navigasi Komentar

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
id[0]: %1$s komentar untuk &ldquo;%2$s&rdquo;
id[1]: %1$s komentar untuk &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Astra Settings
id: Pengaturan Astra

note: translators: 1: link to new post
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
id: Siap untuk menerbitkan artikel pertama Anda? <a href="%1$s">Mulai disini</a>.

en: Link Hover Color
id: Warna Tautan Mengambang

en: Leave a Comment
id: Tinggalkan Komentar

en: Header
id: Tajuk

en: Footer Menu
id: Menu Kaki

en: Excerpt
id: Kutipan

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit %s
id: Sunting %s

en: Edit
id: Sunting

en: Font Weight
id: Bobot Huruf

en: Font Family
id: Keluarga Huruf

en: Container Width
id: Lebar Kontainer

en: Container
id: Kontainer

en: Before Post Content
id: Sebelum Konten Artikel

en: Before Header
id: Sebelum Tajuk

en: Before Footer
id: Sebelum Kaki

en: Assign Footer Menu
id: Tetapkan Menu Kaki

en: After Post Content
id: Setelah Konten Artikel

en: After Footer
id: Setelah Kaki

en: After Header
id: Setelah Tajuk

en: (Edit)
id: (Sunting)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: Default
id: Standar

en: Capitalize
id: Kapitalisasi

en: Boxed
id: Dalam kotak

en: Custom
id: Khusus

en: Disable Title
id: Nonaktifkan Judul

en: Copyright &copy; [current_year] [site_title] | Powered by [theme_author]
id: Hak Cipta &copy; [current_year] [site_title] | Didukung oleh [theme_author]

en: Type here..
id: Ketik di sini..

en: Newer Comments
id: Komentar Terbaru

en: By
id: Oleh

en: Search
id: Cari

en: Single Post
id: Tulisan Tunggal

en: Section 1
id: Bagian 1

en: Custom Text
id: Teks Khusus

en: Section 2
id: Bagian 2

en: Disable Menu
id: Nonaktifkan Menu

en: Site Navigation
id: Navigasi Situs

en: Disable Sections
id: Nonaktifkan Bagian

en: Typography
id: Tipografi

en: Add Custom HTML
id: Tambah HTML Khusus

en: Website
id: Situs web

en: After Post
id: Setelah Pos

en: Add Widget
id: Tambahkan Widget

en: Uppercase
id: Huruf Besar

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Skip to content
id: Lewati ke konten

en: Older Comments
id: Komentar Sebelumnya

en: Disable Primary Header
id: Nonaktifkan Header Utama

en: Enter valid email address!
id: Masukkan alamat email yang valid!

en: Footer Layout
id: Tata Letak Footer

en: Footer Widgets
id: Widget Footer

en: Background Color
id: Warna Latar belakang

en: Before Post
id: Sebelum Pos

en: Custom Menu Text / HTML
id: Teks / HTML Menu Khusus
